BİR ÖYKÜMÜZ VAR Ana Sayfa
1992 yılında Dikili'den Bergama'ya geldiğimde turizmci kimliğim yok idi.kendi halimde damak tadı mücadelesiyle hizmet veren işletmeci idim.Bugün Dikili'deki birikimim, Bergama'da sergilediklerim ve müşteri portföyüm (iç ve dış turizm)de sorumlu turizmci kimliğimi sağladı. Bugün turizmin meçburi uğrak yeri Bergama, hemen yanı başındaki kendisinin uğrak yeri olan Dikili ile yeni bir hevesl kucaklaşmaya başladı. Bunun nedeni de turizm dostlar. turizm 42 sektöre ekmek kazandırıyor.

Ülkemizdeki değerlere baktığımızda tarım ve tekstilin politikalarını biliyoruz. turizm buna rağmen hala ayakta(sürekli sendelesede) taze para akışını sağlıyor.Artık işletme açacaklar, ve halen işletmeci olanlar yaptığım işi turizmle nasıl alakalandırırımda turizmden ekmek yerim diyor.sevindirici bir gelişme. İlkler kenti Bergama'mızın elinde güçlü kozları var bunları devreye sokmak çok kolay. Önce bir Akrapol turu ile zengin kültür mirasımız ile tanışır.

Zeus Tapınağının hemen yanı başında durup Candarlı Körfezi'ni farklı bir bakışla seyrederdim. Diğer yanıbaşında en dik tiyatroda oturur Dionysus(zevk ve sarap tanırısı)'un neden böyle bir yerde koşullandığına hak verirdim(gercekten zevkine düşkünmüş).

Dedimya Bergama'nın elinde güçlü kozları var diye, enlerin, ilklerin Bergama'sı tarih sayfası gibi çevir çevir bitmez sayfalar. Benim bu küçük yazıma, web sitememi sıgacak, Türk arkeologların ilk kazı çalışmasını yaptığı yer Asklepion, Galeneus gibi Tıp ve Ecazacılık alanında insanlık tarihinde hekimliği getirmiştir.

Bazalika ve müzeyi gezdikten sonra Bergama ve güneydoğu mutfağının lezzet mekanı Sağlam Restaurant'ta yemek molasında Çıgırtma, Fırında Bergama Tulum Peyniri, Sura Kebabı yedikten sonra tatlı olarak Kozak helvasını yaylada yemeye karar vermelisiniz. Yıllar önce bireysel çabamla Kozak yaylasına tur düzenlemeye(gelen grupları yönlendirmeye) başladım.3 yıl gibi kısa bir zamanda 5000 çivarında yabancı turist ziyaret etti.

Ve bugün gelinen nokta turizm seyahat firmalarının talepleri sonucunda 4 köyümüzü daha turizme kazandırma aşamasında . Yani Kozak yaylası dünyada tanınmaya başladı. Birde yürüyüş parkurları, bisiklet gezi güzergahları oluşturulursa sonrada her köye Bergama'yı anlatan, ayrı bir aktivite yerleştirilirse, Yamaç parasütleri gelse, Kapokayanın zirvesine Dagcılar tırmansa , turist toprak ile temas etse, yöremiz insanlarını tanısalar, birlikte ava çıkıp av turizmi bile yapabilirler demi.

Belki ordan Nebiler şelalesini görüp mükemmel mağaramızı gezerler, ve Nebiler Kaplıcasında termal sularda şifa bulurlar. Gün batmaz üzeredir artık. En harika gün batımı Avrupa'nın birinci, Dünya'nın ikinci en uzun sahili Dikili'de dir. Koyları ve temiz denizi de Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır.Yine küçük küçük bir reklam yapalım. Mavi Bayrak plajında Dikili'de İlk Sağlam Restaurant var.

1983 yılında açtık. Ve halen babamız Yusuf Sağlam önderliğinde devam etmektedir. Canım Anamız kendi elleri ile İçli Köfte, İçli Köfte yapar tadınada doyulmaz. Benden söylemesi gün batımı seyrini Dikili Sağlam Restaurant'ta yapmanız ister et, ister balık istersenizde yöre sebze ve otlarından yapılan zeytinyağlı mezelerin tanına bakmadan geçmeyin derim.

Bademli pizza koyunun mükemmel bir koy olduğunu görünce hak vereceksiniz. Deliktaş ve Demirtaş mağarası Dikili ve Çandarlı arasındaki yol güzergahında Çandarlı' ya vardığımızda zamanınızın bir bölümünü Merdivenli Krater gölüne ayırın Kuş gözlemciliği yapmaya uygun bir yer. İyi seyirler ve geziler dilerim.

Ne dersiniz güçlü kozlarımız var değilmi. Size bir sır vereyim bölgeye bahar geldi. Yeşilin renklerini , denizin mavisini, kültürün zenginliğini iç içe bulacağınız bölgede çicekler açtı, kuşlar ötüyor.

Saygılarımla,
Mehmet SAĞLAM


go back to the top