Kültürün beşiği BERGAMA Ana Sayfa
BERGAMA ve TURİZM
Kültürel zenginliklerimizin sergilendiği ilçemiz turizminin en sağlam halkası kültürel turizmin yanında yayla, psikoterapi – hidroterapi, av turizmine açık olabilecek kapasitesiyle güçlü bir turizm markası olan Bergama’mızı yine dünyamıza sunmak, sosyal bir canlı olan bizlerin dünyayla, farklı kültürlerle olan etkileşimini sağlamak, insanların bize daha fazla ulaşmasını sağlamak ve bizim farklı kültür insanlarına ulaşmamız için yapılacakların az olmadığı ve ülkemiz içinde konuşmamın başında bahsettiğim özelliklerin hepsini içinde barındıran öncü kentlerden biriyiz…

Bu yapılacak fuar da “işte, fırsat bu!” diyebileceğimiz bir davet. Bergama’yı insanlara tanıtma ve insanlarla tanıştırma ve bence bunlardan daha da önemlisi daha önce bu Turizm şehrimize gelen insanlara Bergama’yla ilgili anılarını yad ettirme fırsatını veriyor bize... Konuşmamın başında Bergama’da Akropol var, Akslepion var, Bazalika var demedim fark ettiyseniz.

Bergama birçok alanda yapılan turizmlerle farklı kültürlerin doğaya karşı, deşarj olmasını sağlayabilir. Bunun içinde bu katılmayı düşündüğümüz fuarda yapılacaklara sanatsal bir boyut katarak Hüsnü Şenlendirici davet edilmişti Şenlendirici’nin yanında standta yöremizi temsil eden diğer kişiler de standımıza desteklerini esirgememeli ve bu kişiler de standımız konusunda fuar tarihinden önce bilgilendirilmelidir..

İşin yöresel boyutuyla ilgili yapmamız gerekenlere gelince de yine, standımızda karanfilli leblebi, zeytinyağı ikram ettirilip, yöremiz tulum peynirinden hazırlanmış kanepeler gelen misafirlere tattırılmalıdır. Bunun yanında Bergama Köfte, Çığırtma, Sura standımızı ziyarete gelen misafirlere tattırılamasa da en azından bir cd aracılığıyla görselleştirilip sergilenmelidir. Bunla ilgili bir çalışma daha önce Bergama’dan yayınlanan “Ege’den Selam Var.” Adlı programın kayıtlarında mevcuttur.

Birçoğumuzun düşündüğü gibi tanıtıcı cd ve broşürler standta mutlaka hazır bulundurulmalıdır. Bu anlattıklarımın yanında kendi şirketimizin çektiği sıkıntıların başında gelen Dikili’nin; Bergama’sız tanıtımı sadece benim bağlı bulunduğum şirket için değil bence tüm Bergama’nın sıkıntısıdır. İnsanlar Bergama’yı, Dikili’yle beraber andığında sadece Kültürel Turizm olarak değil Eğlence Turizmi’ni de içine almış olarak anacaklardır. Dikili Turizmcileri bu konuda her iki ilçenin geleceği açısından yalnız bırakılmamalıdır.

Fark ettiyseniz sahip olduğumuz zenginlikler bitmiyor; Bunun yanında tarımdaki toprak ve ürün kalitesinin yüksekliği ve bildiğiniz gibi Bergama ve Dikili Seracılıkta Türkiye’de söz sahibi yerleşim birimlerini oluşturuyor, Şehirlerimizin bu özelliği de önplanda tutulmalıdır ve bu konu bile Dikili’yle Bergama’nın ortak hareket etmesi için yeterlidir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na değişik, güçlü, sağlam temelleri olan projeler sunulmalı ve Belediyemize turizm amaçlı projelerini gerçekleştirebilmesi için ekonomik kaynaklar yaratılmalıdır.

Ayrıca Bergama Belediye’sinin de turizme ayırmış olduğu bir bütçesi olmalıdır. Medeniyetlere ev sahipliği yapan Bergama’mıza 2000 yıl sonra da olsa tekrar bir Heykeltıraş atölyesinin kazandırılması ve bu atölyenin açılmasıyla ilgili bir kampanya bu fuar aracılığıyla tüm ilgili ve yetkililere duyurulmalıdır.

Akropol

Akropol

Akropol

Asklepion

Akropol

Akropol

go back to the top